Zakładanie trawnika- wrześniowe trawniki

  • -

Zakładanie trawnika- wrześniowe trawniki

Tags : 

Wrzesień to miesiąc, w którym temperatury są umiarkowane, trochę częściej niż w sierpniu i lipcu pada deszcz oraz występuje większe zachmurzenie.
Oczywiście, dla naszych ogrodów oznacza to mniej kolorów, gdyż kwitnienie większości roślin ozdobnych się skończy. Kwietne rabaty i gatunki krzewów słynących z obfitych kwiatów najpiękniej i najponętniej wyglądały od czerwca do sierpnia i okres wspaniałości mają już za sobą.
Ale mimo to, wrzesień jest idealnym miesiącem na zakładanie trawnika. Aby trawnik w przyszłym roku był gęsty, soczyście zielony, pozbawiony chwastów i dobrze odżywiony musimy pamiętać o kilku niezwykle ważnych sprawach. Niezależnie od tego czy planujemy trawnik z siewu czy z rolki.

Który widok cieszy bardziej?

Który widok cieszy bardziej?

1). Wizja lokalna W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się jak w ciągu dnia zmienia się nasłonecznienie w miejscu, w którym projektujemy siew lub rozkładanie trawiastych rolek. Ilość słońca wpłynie na wybór mieszanki traw. Architekt krajobrazu bez problemu dobierze odpowiednie gatunki i odmiany do panujących warunków lokalnych.
2.)Analiza gleby Warto przeprowadzić nieskomplikowaną analizę pH gleby, aby wiedzieć czy gleba potrzebuje zabiegów agrotechnicznych takich jak wapnowanie lub siarkowanie przed siewem. Optymalne pH dla większości mieszanek traw to 5,5-6 pH. Jeśli nie wiedzą Państwo jak tego dokonać, nasz doświadczony ogrodnik zrobi to zupełnie za darmo w ramach usługi.
3.) Przygotowanie i oczyszczenie terenu Następnie należy bardzo pieczołowicie przygotować teren- przekopać go, pozbyć się chwastów i śmieci oraz wyrównać. Na większych powierzchniach wykonujemy te zabiegi przy użyciu sprzętu jak glebogryzarki i walce, na mniejszych najlepiej sprawdza się siła własnych rąk i nóg.
4.) Wałowanie lub ubicie ziemi Dalej, by nasiona traw dały piękny plon teren równomiernie ubijamy i przystępujemy do siewu.
5.) Siew lub układanie darni Siew wykonuje się siewnikiem lub ręcznie, ale ważne jest, by zrobić to na krzyż wzdłuż obu boków trawnika. Da nam to gwarancję równomiernego pokrycia terenu nasionami. W zależności od zastosowanych odmian lub mieszanek stosuje się 30-50g nasion na każdy metr kwadratowy.
6.) Przykrycie ziemią Zasiany teren pokrywamy cienką warstwą ziemi, by nasiona zabezpieczyć przed wysychaniem oraz ptakami. Następnie warstwę ziemi lekko ubijamy i zraszamy unikając silnego strumienia, który wymyje nasiona i doprowadzi do nierównomiernego pokrycia ziemi trawą. Od tej chwili nie można dopuścić do przesuszenia gleby. Po pierwsze dlatego, że ziemia zamienia się w zwiewny pył i może być wywiewana ze stanowiska razem z nasionami, a po drugie gdyż nasiona nie kiełkują w suszy.
7.) Kiełkowanie i wzrost Pierwszych kiełków możemy spodziewać się już po 2 tygodniach, ale wszystkie nasiona wzejdą po 6 tygodniach. Nadal ziemię należy dokładnie zraszać i nie zadeptywać.
8.) Koszenie trawnika Pierwsze koszenie wykonujemy gdy młoda trawa osiągnie około 10 cm wysokości. Nie stosujemy już nawozów, gdyż mogą one osłabić młode źdźbła i utrudnić zimowanie. Nawóz stosujemy dopiero na wiosnę, kiedy zakończą się przymrozki.

Brzmi strasznie? Jeśli tak, to cały zabieg może wykonać nasz wykwalifikowany ogrodnik.


Już dziś zapytaj o nasze usługi