Sadzenie roślin- nic prostszego?

  • -
Sadzenie roślin

Sadzenie roślin- nic prostszego?

Tags : 

Nie będzie specjalnie odkrywcze powiedzenie, że ludzie generalnie lubią przebywać w otoczeniu roślin. Nie jest również kontrowersyjne to, iż zajmowanie się ogrodem- jego pielęgnacja, sadzenie roślin i ich doglądanie- staje się dość modnym zajęciem. W dobie internetu, portali społecznościowych, wszechobecnej technologii nasze mózgi są przeciążone nadmiarem informacji i medialnego szumu. Własny ogród jest wspaniałą alternatywą dla zgiełku i szybkiego tempa życia. Naukowe badania dowiodły, że regularne przebywanie wśród zieleni obniża ciśnienie tętnicze, redukuje poziom hormonów stresu, a obecność w wielu gatunkach olejków eterycznych ma zbawienny wpływ na układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy. Jednym słowem- warto otaczać się zielenią.

Konsekwencją rosnącej popularności ogrodnictwa jest stale rosnąca oferta centrów ogrodniczych i szkółek. W jednym miejscu zakupić można rośliny, narzędzia, podłoża, nawozy i wszystko, czego potrzebuje dobry ogrodnik.

Na co jednak uważać przy zakładaniu ogrodu, rabaty czy choćby małego roślinnego kącika? Co wziąć pod uwagę, gdy zdecydujemy się na samodzielne sadzenie roślin?

Podstawowym i najczęściej popełnianym błędem jest zakup roślin pod wpływem impulsu i posadzenie ich w warunkach zupełnie nie dostosowanych do potrzeb gatunku. Powodzenie osiągniemy, gdy zaspokojone zostaną trzy podstawowe potrzeby roślin- dostęp do odpowiedniej dawki Słońca, odpowiednia wilgotność gleby oraz jej pH (warto także pamiętać, że tolerancja na nasłonecznienie oraz pH gleby wzrasta, gdy rośliny mają dostęp do wody w optymalnej ilości). Istotną rolę odgrywa także to, czy w danym miejscu roślina może bardziej przemarzać, w jakim stopniu jest narażona na zasolenie i zanieczyszczenia powietrza oraz przepuszczalność gleby i jej w składniki pokarmowe. Naturalnie, w każdym miejscu Świata można stworzyć warunki dla konkretnej rośliny, ale zabieg taki może być bardzo kosztowny, a biorąc pod uwagę ogromną liczbę gatunków i odmian rosnących w naszym klimacie, gra wydaje się nie być warta świeczki.

Skala pHKażdy rzetelny dostawca materiału roślinnego powinien na opisowej etykiecie umieścić informację o potrzebach gatunku. Nie ulegajmy zatem urokowi chwili i poświęćmy kilka minut na lekturę etykiety oraz proste badanie pH i nasłonecznienia.

Nikt nie zostanie architektem krajobrazu w ciągu jednego popołudnia, ale odrobina namysłu nad zaprojektowaniem nasadzeń zaowocuje większą szansą na powodzenie i piękny ogród.

Proste pomiary można bez trudu wykonać samemu za pomocą ogólnodostępnych kwasomierzy. Nasłonecznienie najlepiej sprawdzić trzy razy na dobę- około godziny 9:00, 12:00 oraz 18:00. Obserwując ścieżkę cienia możemy wykreślić szkic nasłonecznienia i wytyczyć strefy, w których umieścimy rośliny zaadaptowane do stanowiska. Avangardens wykonuje te dwie analizy przed przystąpieniem do projektu zupełnie gratis. Warto dopilnować, żeby firma ogrodnicza, której powierzycie Państwo ważne zadanie jakim jest projekt ogrodu wykonała te czynności przed wykopaniem pierwszego dołka pod nasadzenie.

Piękny, bujnie kwitnący krzew nie da w kolejnym roku po posadzeniu fantastycznych kwiatów, jeśli zamiast żyznej, wilgotnej, próchnicznej gleby i pół-cienistego stanowiska dostanie piaszczystą, suchą glebę w pełnej ekspozycji na Słońce. Ten eksperyment się nie powiedzie.

Zatem, aby cieszyć się pełnią pięknego ogrodu należy zawsze projektować nasadzenia roślin tak, by stanowisko zaspokajało wszystkie wymagania roślin.

Drugą metodą jest stosowanie roślin bardzo tolerancyjnych na warunki glebowe oraz nasłonecznienie. Tu jednak musimy zapewnić im optymalną dawkę wody.

Samo sadzenie roślin, kiedy znamy już wszystkie parametry i dobraliśmy rośliny, zaczynamy od umieszczenia doniczek na ziemi, by przyjrzeć się kompozycji jaką stworzą. Doniczki można przesuwać, tak by obraz na rabacie był ładny i estetyczne. Kiedy wybierzemy optymalne miejsce, rozpoczynamy sadzenie roślin. Kopiemy dołki nieco większe od doniczek, tak by ziemia z doniczki była przykryta cienką warstwą ziemi ogrodowej. Uwaga! Czuwajmy, aby nie uszkodzić roślin przy wyjmowaniu ich z pojemników- możemy podlać rośliny, by łatwiej wyszły z doniczki. Po posadzeniu ziemię wokół bryły korzeniowej obciskamy i intensywnie podlewamy. Dzięki temu ziemia osiądzie, a korzenie zostaną pobudzone do formowania nowych włośników. Na koniec możemy użyć nawozu z fosforem, aby stymulować ukorzenianie.

Jak widać, sadzenie roślin, nie jest bardzo skomplikowane. Jeśli tak, zapraszamy do kontaktu. Nasz doświadczony ogrodnik czeka Państwa pytania.

Powodzenia!


Już dziś zapytaj o nasze usługi