Pielęgnacja trawnika- piękny trawnik od wiosny do jesieni

  • -

Pielęgnacja trawnika- piękny trawnik od wiosny do jesieni

Tags : 

O tym, jak założyć trawnik pisaliśmy w jednym z poprzednim wpisów. Kwestia tego jakie zabiegi stosować, gdy trawnik osiągnie dojrzałość budzi jednak wiele kontrowersji. Zapraszamy do lektury, po której pielegnacja trawnika nie będzie miała przed Państwem tajemnic.

Wielu niedoświadczonym ogrodnikom wydaje się, że trawnik wystarczy raz na jakiś czas skosić i polać wodą, żeby rósł bujnie, intensywnie i silnie się rozkrzewiał. Nic bardziej mylnego. Pielęgnacja trawnika to proces, który dostosować należy do pory roku, a ma to  związek z dostawami wody, temperaturami i fazą wzrostu traw. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak uzyskać piękny, zdrowy trawnik.

KOSZENIE

Powszechnym błędem jest koszenie trawnika zawsze na tę samą wysokość. Co prawda, ilość skoszonej trawy nie powinna przekraczać 1/3 aktualnej wysokości źdźbła, jednak trawnik należy kosić wyżej niż zwykle w okresie suszy, po przebytych chorobach oraz jesienią, zanim nastaną przymrozki. Ta praktyka ogranicza parowanie wody z powierzchni darni dzięki czemu więcej wody jest dostępnej dla roślin. Za zasadę można przyjąć, że trawę kosi się wyżej niż zwykle, kiedy w środowisku występują czynniki stresu. Pamiętajmy także, że błędem jest pozostawienie skoszonej trawy na powierzchni trawnika. Należy zatem kosić do pojemnika lub pokos zgrabiać i usuwać. Od tej reguły istnieje jeden wyjątek- możemy zastosować mulczowanie, czyli pozostawić pokos na powierzchni darni, jeśli nasza kosiarka posiada opcję rozdrabniania pokosu. Mulcz to dobry organiczny nawóz i warto stosować go szczególnie na gęstych i zadbanych powierzchniach. Ponadto ogranicza parowanie wody, co ważne jest szczególnie w upalne dni.

USUWANIE CHWASTÓW

Aby darń była równa, równomiernie zielona i „apetyczna”, koniecznie trzeba zwalczyć występujące na niej chwasty. Chwasty wieloletnie możemy usuwać ręcznie, ale należy pamiętać, że trzeba wtedy usunąć z ziemi każdy najdrobniejszy fragment korzeni, które mają niesłychaną zdolność odradzania się. Metoda ta jest pracochłonna, ale jej wielką zaletą jest poszanowanie dla środowiska. Z drugiej strony na rynku jest szereg środków chwastobójczych, które wykazują wysoką skuteczność. Tu jednak trzeba bardzo uważać. Herbicydy nowej generacji mają niekiedy wąskie, innym razem szerokie spektrum działania. Musimy mieć zatem pewność, że zastosowany preparat nie uszkodzi trawnika. To rozwiązanie spotyka się także z oporem ze strony osób zorientowanych na ekologię w swoim ogrodzie. A zwolenników ekologii przybywa z każdym rokiem.

WIOSNA- GENERALNE PORZĄDKI

Pielęgnacja trawnika- aeracja

Wiosna to czas, kiedy trawnik budzi się do życia po zimowej stagnacji. Na kilkuletnich trawnikach należy zastosować szereg zabiegów, które poprawią jego stan i wygląd. Zabiegi, które należy wykonywać wiosną to aeracja lub wertykulacja, piaskowanie, dosiew, wałowanie oraz nawożenie. Zabiegi te poprawiają cyrkulację powietrza, wody i składników pokarmowych w glebie, przez co trawnik gęsto się rozkrzewia i rośnie zdrowo. Nie zrażajmy się wyglądem darni bezpośrednio po tych czynnościach. Często traci ona nieco na estetyce, by w ciągu kolejnych 8 tygodni w pełni rozkwitnąć. Pamiętajmy także, że dobra firma ogrodnicza w pakiecie pielęgnacyjnym powinna zaproponować te rozwiązania.

LATO- DUŻO PODLEWANIA

Lato w naszej strefie klimatycznej to najtrudniejszy dla trawników okres. Niedobór wody i wysokie temperatury to czynniki, które niekorzystnie wpływają na same trawy, ale także sprzyjają rozwojowi odpornych chwastów i rozprzestrzenianiu się szkodników. Pamiętajmy, że w Anglii, która jest kolebką trawników podaż wody opadowej wynosi 800-1000mm rocznie podczas gdy w Warszawie jest o prawie połowę mniejsza. Zatem szczególnie w okresie letnim należy ograniczyć deficyt wody. W tej sytuacji warto zdecydować się na montaż systemów nawadniających, co znacznie ułatwia konserwację trawnika. Latem należy także kosić trawniki wyżej niż zwykle, aby ograniczyć parowanie wody z gleby.

JESIEŃ- NISKIE KOSZENIE

Niskie koszenie trawnika stosujemy jesienią, by trawnik przygotować do zimowania. Kiedy spadnie pierwszy śnieg, trawa będzie silniejsza i łatwiej odrodzi się na wiosnę, a cykl wegetacyjny w naturalny sposób się zamknie.

 

 


Już dziś zapytaj o nasze usługi