Pielęgnacja rabat

  • -

Pielęgnacja rabat

Tags : 

Jeśli nasze rabaty wyglądają pięknie, cieszą oko przez cały rok, kwitną od wiosny do jesieni, a być może także zimą radują gospodarzy ozdobnymi owocami, to znaczy, że projektant ogrodów wykonał świetną pracę, by przemyśleć projekt od początku do końca, a pielęgnacja rabat wykonywana przez ogrodnika jest bardzo rzetelna. Rabata bowiem, to ten fragment przestrzeni, który jest najbardziej dynamiczny, stale się zmieniając. Kluczową rolę odgrywa dobór roślin do konkretnych warunków i wyobrażenie sobie, co zastaniemy za oknem dzień po dniu, tydzień po tygodniu.

Inwestorzy często oczekują natychmiastowego efektu, a największym błędem, który może popełnić architekt krajobrazu jest zaprojektowanie rabaty i posadzenie roślin, które pięknie będą wyglądały tylko w momencie oddania inwestycji, przez resztę roku pozostając obojętnymi i bez charakteru. Zakładamy jednak, że projekt ogrodu powierzyli Państwo dobrej firmie ogrodniczej, a pielęgnacja rabat ma się doskonale!

Poniżej natomiast zajmiemy się tym, jak poprawnie pielęgnować rabatę, jeśli projekt okazał się nie do końca przemyślany, a ogrodnik nierzetelny.

Zabiegi pielęgnacyjne zaczynamy wczesną wiosną, gdy tylko skończą się pierwsze przymrozki. Pielęgnacja ogrodu to proces i wszystko ma w nim swój określony czas i miejsce. Otwarcie sezonu dobrze zacząć od uzupełnienia pokładów ściółek oraz podlania roślin, a także usunięcia zabezpieczeń przeciwmrozowych, jeśli takie zostały zastosowane.

Sprawne cięcie roślin to doskonała stymulacja wzrostu

Sprawne cięcie roślin to doskonała stymulacja wzrostu

W drugim kroku przychodzi czas na cięcia pielęgnacyjne. Pamiętajmy o najważniejszym! Wczesną wiosną tniemy wyłącznie rośliny kwitnące latem. Rośliny kwitnące wcześnie tniemy dopiero po przekwitnięciu, aby nie pozbawić się kolorowych kwiatów. Po cięciu wykonujemy nawożenie, zgodnie z zapotrzebowaniem danego gatunku.

Dokładnie przyjrzyjmy się naszym roślinom i skontrolujmy ich stan. Musimy pozbyć się połamanych gałęzi skracając je przy najbliższym węźle. Przeprowadzamy także kompleksową pielęgnację trawnika- aeracja lub wertykulacja, usuwanie filcu, zasilenie i pierwsze koszenie to konieczne elementy pielęgnacji. Jeśli stan niektórych roślin po zimie nie jest dobry, to w ostateczności można usunąć je w całości i zamienić nowymi okazami.  Wiosna to także okres, kiedy do gruntu siejemy rośliny jednoroczne, które w ciągu kilku tygodni będą cieszyły oko pełnią kwitnienia.

Lato to czas, kiedy ogrodnik kontynuuje prace związane z zasilaniem roślin, ale jest to również okres stosunkowo mało pracowity. Warto zadbać o to, by nasz ogród nie stał się pożywką dla szkodników oraz by nie doprowadzić do zbytniego przesuszenia. Latem można także kontynuować zabiegi związane z formowaniem roślin- żywopłotów, topiarów, żywych rzeźb, etc. Ważne jest, by po każdym cięciu roślinę dobrze podlać. Cięcie i nawożenie kończymy we wrześniu, by młode pędy zdążyły zdrewnieć i mogły dobrze przezimować. Pamiętajmy, że zarówno cięcie jak nawożenie to zabiegi stymulujące wzrost roślin na długość i rozkrzewianie, na których w tym okresie nam nie zależy.

Jesienią nadchodzi czas, kiedy wykonujemy zabezpieczenie roślin przed zimą. Większość gatunków dostępnych w dobrych szkółkach radzi sobie z polskimi zimami. Na zimę osłaniamy włókniną lub zabezpieczamy sznurkiem wszystkie krzewy o pokroju kolumnowym- żywotniki, cyprysiki i cisy, aby zalegający czasem do późna śnieg nie połamał lub nie zdeformował gałęzi. Okrywamy także różaneczniki, magnolie i azalie, których pędy mogą przemarzać i są łamliwe. Włókniną zabezpieczamy również róże. Oprócz stworzenia okrycia, możemy grubo zaściółkować miejsce, w którym roślina styka się z ziemią, tworząc coś w rodzaju kopca.  Zabezpieczy to bryłę korzeniową oraz pęd główny przed mrozem.

Zima to czas, kiedy  prace ogrodnicze ustają. Co nie znaczy, że nie możemy sprawdzić oferty szkółek i poszukiwać inspiracji, by nasz ogród w kolejnym sezonie był jeszcze piękniejszy.

Jeśli harmonogram prac i ich typ budzi Państwa wątpliwości, warto wszystkie zadania wykonał dobry ogrodnik. Służymy radą!

 


Już dziś zapytaj o nasze usługi