Koszenie trawnika

  • -

Koszenie trawnika

Tags : 

Dobrze zadbany, gęsty, intensywnie zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu.

Powszechnie uważany za prosty zabieg jakim jest koszenie, kiedy jest źle wykonywany, może zniweczyć plany na piękny trawnik. Nie traktujmy jednak speceru z kosiarka jako smutnego obowiązku. Wszak koszenie trawnika to czynność przyjemna i o ile nie jeteśmy uczuleni na kurz lub pyłki, dobrze wpływająca na nasze zdrowie.

Pielęgnacja i koszenie trwnika

Koszenie trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny

 

Kosiarka

W każdym centrum ogrodniczym i sklepie budowalnym spotkamy szeroką ofertę wielu modeli i kilku typów kosiarek. Podzielic je można na rotacyjne oraz bębnowe. Pierwsze tną trawe poprzez uderzanie ich ostrzem i łamanie. Sposób działania drugich przypomina cięcie nożyczkami. Niezależnie od siebie obracające się dwa walce ostrzy strzygą trawnik.

Kosiarki bębnowe niewątpliwie oferują bardziej precyzyjne i higieniczne cięcie, stad ich powszechne zastosowanie tam gdzie wymagana jest najwyższa jakość (trawniki sportowe- boiska piłkarskie, korty tenisowe czy pola golfowe). Niewątpliwym minusem kosiarek bębnowych jest ich wyższa w stosunku do kosiarek rotacyjnych cena zakupu oraz konserwacji.

Kosiarki rotacyjne sa jednak najczęstszym wyborem wśród właścicieli ogrodów przydomowych, gdyż oferują optymalny stosunek jakości do ceny oraz łatwość eksploatacji. Ważne jest by zdbac o regularne ostrzenie noży i optymalny dobór mocy i wielkości kosiarki. Wtedy koszenie trawnika będzie efektywne, a skutek w postaci równo przyciętej darni bardzo efektowne.

Wysokość koszenia i jego termin

Wysokość koszenia w głównej mierze zależy od pory roku, w której przeprowadzamy koszenie trawnika Kiedy panujące aktualnie warunki moga być czynnikiem stresu dla trawy (susza, niska temperatura, nadmiar wody), czyli w okresie lata, wczesnej wiosny i późnej jesieni, koszenie wykonujemy wyżej niż zwykle. Pamiętajmy o dobrej uniwersalnej wskazówce: kosić maksymalnie 1/3 długości źdźbła. Kiedy zatem trawa dorasta 12cm, to po koszeniu nie może mieć mniej niż 8cm

Koszenie zgodne z potrzebami gatunku i typu trawnika

Wykonując koszenie trawy musimy znać wymagania zastosowanych gatunków oraz zamierzony efekt dopasowany do rodzaju trawnika.

Trawnik pastewny/kwietna łąka nie wymaga koszenia częstszego niż 2-3 razy w sezonie. Trawnik gazonowy, który pełni wyłącznie funkcję ozdobną kosimy raz na 7-10 dni. Trawnik użytkowy stosowany w obiektach sportowych bywa koszony nawet 7 razy w tygodniu. Przyjmijmy zasadę, iż kosić możemy często, ale skracamy trawnik o małe ilości.

Usuwanie pokosu

Bardzo ważnym elementem po zakończeniu koszenia trawnika jest usunięcie pokosu, czyli skoszonej trawy. Jeśli tego nie uczynimy, w darni będzie gromadził się powstający z martwych źdźbeł filc, który z czasem utrudni żywym liściom pobieranie wody i wygląda nieestetycznie. Aby oszczędzić czas grabienia, warto koszenie trawnika wykonać kosiarką z koszem lub powierzyć zadanie specjalistycznej firmie.

 


Już dziś zapytaj o nasze usługi