Architekt krajobrazu – instrukcja obsługi

7

Współczesny architekt krajobrazu to profesjonalista, którego wiedza musi być interdyscyplinarna i bogata. Oprócz potocznych wyobrażeń, które stawiają niekiedy znak równości architekt krajobrazu = ogrodnik, istnieje jednak obszerna grupa dziedzin, w których projektant musi być biegły.

Do oczywistych i koniecznych elementów wiedzy dobrego projektanta należą oczywiście botanika, uprawa roślin (ogrodnictwo) oraz ergonomia, jest jednak także wiele biegłości, które nie są wprost kojarzone z tą profesją. W Avangardens wierzymy, że architekt krajobrazu to ktoś kreatywny, czyich kompetencji nie da się sprowadzić do poszczególnych dziedzin. Postaramy się jednak wymienić nieoczywiste umiejętności, które powinien posiąść godny zaufania projektant Państwa ogrodu.
1) Najważniejsza cechą dobrego projektanta krajobrazu nie będzie wbrew pozorom biegłe posługiwanie się komputerem czy przyborami rysunkowymi. Nie ma projektu bez osoby lub osób, dla których on powstaje. Architekt krajobrazu musi zatem stale współpracować z klientami, dostrzegać i interpretować ich potrzeby, umieć słuchać i rozumieć dlaczego konkretny człowiek wymaga projektu o konkretnych cechach. Nie ma zatem dobrego projektanta bez, nazwijmy to, odpowiednich kompetencji psychologicznych i dużej dawki empatii.

2) Kiedy architekt krajobrazu zrozumie już potrzeby, pasje, wymagania i inspiracje inwestorów, w dłoń bierze kilka narzędzi z dziedziny techniki i botaniki- musi wykonać niezbędne pomiary i analizy uwarunkowań, przeprowadzić inwentaryzację terenu i sporządzić szkice sytuacyjne. Z pomocą przychodzi zatem szczypta wiedzy geodezyjnej, chemicznej, gleboznawczej i technicznej.

3) Posiadając podstawowe dane o projektowanym terenie, architekt krajobrazu przystępuje do pierwszego etapu sporządzenia projektu jakim jest programowanie. Po inspirującej rozmowie z klientem i sporządzeniu analiz już wie, że, np. w danym terenie znaleźć się musi ogródek warzywny, ponieważ Pani domu to miłośniczka nurtu slow food. W naszym przykładowym ogrodzie nie może także zabraknąć sporego trawnika, na którym pociechy inwestorów będą grał w piłkę. Naturalnie musimy także wygospodarować miejsce na altankę, gdyż Pan Domu ma wielu znajomych, których uwielbia zapraszać na weekendowe grillowanie. Tak zatem powstał program do projektu- na terenie musimy zmieścić trawnik, altanę i ogródek warzywny oraz wiele innych urządzeń, które sprawią, że ogród będzie wygodny i skrojony na miarę.

4) Następnie architekt krajobrazu zasiada do deski kreślarskiej lub komputera, przy których przyda mu się duża doza kreatywności oraz zdolności plastyczne, a także potężna dawka wiedzy botanicznej. Projekt jest bowiem ukoronowanie całego, długiego procesu, na końcu którego zaczyna się etap budowania przestrzeni w terenie. Wymogi inwestorów i lokalne warunki to pewne ramy, w które wpisać można setki konkretnych rozwiązań. Od wrażliwości, kreatywności i umiejętności plastycznych projektanta zależy ostateczna forma projektu.

5) Realizacja i odbiór inwestorski to ostatni, bardzo emocjonujący etap, a dobry architekt krajobrazu prowadzi szczegółowy nadzór, dbając o drobiazgowe przeniesienie jego pomysłów i idei do świata rzeczywistego. Dzięki temu ma pewność, że godziny spędzone na inspirujących rozmowach z Klientami, w terenie oraz przy desce kreślarskiej znajdą zwieńczenie w realizacji pięknego, wymarzonego ogrodu.