Aeracja

  • -

Aeracja

Tags : 

Aeracja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach. Polega na nakłuwaniu darni kolcami o długości 6-10cm. Aeracja to czynność wykonywana wiosną, aby udostępnić dla traw większą ilość wody, substancji pokarmowych i powietrza.

Aeracja trawnika

Aeracja

W czasie całego sezonu wegetacyjnego na trawniku może zbierać się warstwa filcu, czyli martwych liści traw, które utrudniają docieranie wody do korzeni. Filc ogranicza rozwój traw, przez co darń może być przerzedzona. Ponadto gleba z czasem ulega zbiciu, a drobne przestrzenie glebowe, w których gromadzi się woda i powietrze ulegają ściśnięciu, co niekorzystnie wpływa na rozwój traw. Aeracja znakomicie poprawia stosunki powietrzne i wodne w glebie.

Kiedy przychodzi wiosna, musimy dać wyraźny sygnał trawie, że właśnie przyszedł czas na intensywny wzrost. Trawnik należy najpierw skosić o maksymalnie 1/3 długości. Następnie wykonujemy niezbędne zabiegi takie jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, grabienie, nawożenie, podlewanie.

Zabieg aeracji wykonuje się aeratorem mechanicznym lub ręcznym, który w skrócie jest walcem posiadającym kolce wbijające się w ziemię. Dostępne są także nakładki na buty z kolcami. To ostatnie rozwiązanie przeznaczone jest raczej dla małych trawników.

Po wykonaniu aeracji warto wykonać piaskowanie trawnika i dokładne grabienie. Dzięki temu piasek dostaje się do otworów w darni i utrzymuje efekt nakłuwania, gdyż jest przepuszczalny dla wody i powietrza.

Aeracja to jeden z wielu zabiegów, które należy wykonywać wiosną na trawnikach. Doskonale wpływa na zagęszczanie trawy, dobre ukorzenianie oraz wzrost.

 


Już dziś zapytaj o nasze usługi